Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
سیستم فایل | سایت تخصصی کامپیوتر afgsaa
خانه » عمومی » سیستم فایل

سیستم فایل

Computer-File_Bcode-ir

در این مقاله به تعریف سیستم فایل و  انواع آن در سیستم عامل ویندوز می پردازیم.

    سیستم فایل ابزاری است برای سازماندهی ، نگهداری، ثبت و  بازیابی داده ها و همچنین مدیریت فضای سخت افزاری که داده ها بر روی آن قرار گرفته اند. درواقع سیستم فایل مانند یک کتاب داری است که صفحات بدون نام و نشان (داده‌ها) را در جلدهای مخصوص خود قرار داده و کتاب‌ها (فایل‌ها) را بوجود می‌آورد. سپس این کتاب‌ها را در قفسه‌های (پوشه‌ها) مخصوص خود در کتابخانه (حافظه) قرار می‌دهد.

ضرورت وجود سیستم فایل

ذخیره و بازیابی

بدون یک سیستم فایل، داده ها فقط بر روی حافظه ذخیره میشوند. در این حالت چیزی به نام فایل وجود نخواهد داشت چون تمامی داده ها به صورت پشت سرهم قرار خواهند گرفت و هیچ اطلاعاتی از بیت شروع، بیت پایان یا طول مجموعه داده ها  وجود نخواهد داشت؛ یعنی یکی از اصول پایه ای بازیابی فایل در دست نخواهد بود.

مدیریت حافظه

یکی از وظایف اصلی سیستم فایل مدیریت و سازماندهی فضا (Space Management) و حافظه ذخیره سازی است. برای عملکرد بهینه تر (از نظر سرعت و کارایی) ، داده های مربوط به هر فایل در سیستم فایل ها در بلوک های(Cluster) اختصاص داده شده با اندازه های معین (Allocation Size) که سکتورهای فیزیک را شامل میشوند، ذخیره می شوند. این بلوک ها هنگام ساخته شدن سیستم فایل (وقتی که حافظه ای را فرمت می کنیم) پاک شده، سپس طبق اندازه تعیین شده ساخته میشوند.

خصوصیات مهم سیستم فایل

سیستم فایل برای شناسایی آسان تر فایل و خصوصیات و ویژگی های آن امکاناتی را در اختیار می گذارد که از مهمترین آن ها عبارت اند از:

  • File Name

 به زبان ساده، نام و مسیر فایل. طول رشته های مربوط به نام و پسوند در فایل سیستم های گوناگون دارای محدودیت های مختلفی هستند.

  • Directory

Directory به زبان ساده، همان پوشه هایی هستند که همگی با آن ها آشنا هستیم. فایل سیستم ها معمول ا برای دسته بندی فایل ها دارای پوشه هستند. به این ترتیب امکان گروهی کردن فایل ها را به کاربران میدهند.

  • Metadata

 سیستم فایل ها امکان دسترسی به سایر ویژگی ها فایل مانند حجم، زمان ایجاد و تغییر و … را توسط Metadata های فایل به سیستم عامل و کاربران می دهند.

انواع سیستم فایل در ویندوز

fat-win-m

FAT16

     این فایل سیستم توسط سیستم عامل MS_DOS ارائه شد. ابتدا برای ایجاد مدیریت و ثبت اطلاعات بر روی FloppyDisk طراحی گردیده و بعد از مدتی بر روی HardDisk پیاده سازی شد. ازجمله مزایای آن می توان خواص فشرده سازی ( Compression )و به رمز درآوری ( Encryption ) را نام برد. از جمله معایب نام گذاری فایل ها در غالب این فایل سیستم بیش از 8 کاراکتر برای نام و 3 کاراکتر برای پسوند آن نمیتواند باشد.از طرف دیگر این فایل سیستم از کلاسترهای بزرگ 32 کیلو بایتی استفاده می کند که باعث میشود مقدار زیادی از فضای HardDisk هدر رود. زیرا هنگامی که فایل هایی به اندازه کمتر از 32 کیلو بایت را در آن ثبت می نمائیم در ادامه آن فایل و داخل آن کلاستر دیگر نمی توان اطلاعات دیگری ذخیره نمود و به عبارتی فضای انتهایی آن بلااستفاده می ماند.از معایب دیگراین است که به دلیل بزرگی کلاسترها در ساخت Partition محدودیت حجم بوجود می آید و نمی توان پارتیشنی بزرگتر از 2GB ساخت.

FAT32

     این فایل سیستم نسخه تکمیل شده Fat16 است . و به همراه  Windows95 SP2 ارائه گردید که قسمتی از مشکلات فایل سیستم Fat16 در آن برطرف گردیده است توسط این فایل سیستم می توان پارتیشن هایی بزرگتر از 2GB ایجاد کرد و کلاسترهای این فایل سیستم 4 کیلو بایت است پس در نتیجه بنا به دلیلی که در قسمت اول ذکر گردید فضای کمتری از دیسک سخت را هدر می دهد. این فایل سیستم توسط سیستم عاملهای Windows9X ,WindowsMe ,WindowsNt ,Windows2000 ,Windowsxp نیز پشتیبانی می گردد .

fat32ntfs

NTFS

     این فایل سیستم بسیار کارآمد تر از دو فایل سیستم یاد شده می باشد . کلاسترها در این فایل سیستم 4 کیلو بایت می باشد پس در این حالت فضای کمتر از دیسک سخت را تلف می نماید. از جمله بارزترین ویژگی های این فایل سیستم Security بالای آن است که می توان سطح دسترسی و حدود اختیارات کاربران را تعیین نمود که در دو فایل سیستم یاد شده فوق این امکان وجود نداشت . از مزایای دیگر آن سرعت بالا برای کار کردن با فایل هاست به دلیل اینکه در NTFS از قرار گرفتن یک فایل بصورت قطعه قطعه بر روی دیسک سخت جلوگیری بعمل می آید.  و یک فایل بترتیب پشت سر هم بر روی دیسک سخت ذخیره می شود که این عمل سرعت خواندن اطلاعات را از روی دیسک سخت بیشتر می نماید . همچنین فایلها بصورت مرتب و Sort شده تنظیم می گردد و امکان فشرده سازی بصورت مشهود قابل ملاحظه می باشد.

در مقاله بعد به توضیح انواع سیستم فایل در سیستم عامل لینوکس خواهیم پرداخت.

منابع:

Azarp30.ir

ByteGate.ir

درباره محسنه حیدری

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover H Jackson Brown Jr

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510