Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
بازاریابی اینترنتی | سایت تخصصی کامپیوتر afgsaa
خانه » عمومی » بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

توسعه روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیر گسترده ای در فرآیندهای تجاری به وجود اورده است و اینترنت به عنوان موثرترین بستر بازاریابی الکترونیکی با پوشش جهانی امکان رسیدن شرکتها به بازارهای بین المللی را فراهم ساخته است. در این مقاله سعی شده است ابتدا به اهمیت اینترنت برای رقابت در بازار جهانی اشاره کرد و سپس روش ها واستراتژی هایی برای ورود اشخاص و شرکتها به این عرصه را معرفی می کنیم. نتایج امارهای مختلف در این رابطه حاکی از آن است که امروزه بازاریابی اینترنتی بستر بسیار مناسبی برای ایجاد کسب و کارهای کوچک و همچنین گسترش آن میباشد، علاوه بر آن اینترنت تبدیل به صحنه اصلی رقابت برای غول های اقتصادی شده است که سرمایه های کلانی را برای بازاریابی اینترنتی اختصاص داده اند.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

به طور کلی بازاریابی به همه ی کارهایی که شما بر عهده می گیرید (چه آنلاین و چه آفلاین) تا مطمئن شوید که نیازهای مخاطبین و مشتریان خود را برطرف کرده و در قبال آن ارزش کافی را بدست آوریده اید میگویند.

فلیپ کارتر که به پدر بازاریابی معروف است معتقد است، بازاریابی: دانش و هنر یافتن، نگهداري و رشد دادن مشتریان سود آور است. بازاریابان دیروز تنها در اندیشه یافتن مشتري بود و رشد دادن مشتري مفهومی نداشت. اکنون وضع دگرگون شده است. نگهداري و رشد دادن مشتریان هدف نخستین است. هر مشتري را که از دست بدهید براي خرید تمام عمر وي، زیان خواهید کرد. هزینه جلب یک مشتري تازه پنج برابر هزینه خشنود نگهداشتن مشتري کنونی است. نکته منفی دیگر این که چند سال طول میکشد تا مشتري تازه در حد و اندازه مشتري شما خرید کند.

بازاریابی الکترونیک همان اهداف بازاریابی سنتی را دنبال میکند با این تفاوت که بازاریابی الکترونیک با بکارگیري ابزارها و روش هاي بدیع فناوري نوین به دنبال نوآوري می باشد. در واقع باید گفت که اینترنت، به عنوان نقش اصلی تسهیل کننده تجارت الکترونیک، اصول پایه اي تجارت را دچار تغییر و تحول کرده است. یکی از اصول فعالیتهاي تجاري که به شدت تحت تاثیر قرار گرفته، بازاریابی است.

در بازاریابی اینترنتی به چند نکته مهم باید توجه داشت:

بازاریابی اگرچه به فروش و تبلیغات و … مرتبط است، اما در واقع فعالیتی است که باعث بهبود کیفیت کاری شما و شرکت شما می شود.

به عنوان مثال بالا بردن کیفیت محصول یک نوع بازاریابی مطمئن می باشد و یا در طرف دیگر قضیه، بعضی شرکت ها با سرمایه گذاری روی تبلیغات گسترده محصول بی کیفیت را به فروش خوبی می رسانند که اینطور میشه نتیجه گرفت آن شرکت با بازاریابی و تبلیغات کیفیت محصول را بهبود داده است.

بازاریابی اینترنتی به دلیل داشتن زیر شاخه های مختلف و گسترده بسیار سختر و پیچیده تر نسبت به بازاریابی در دنیای واقعی است. به عنوان مثال پیشرفت تکنولوژی بسیار تاثیرگذار است و دلیل خیلی مهمتر در اینترنت هیچ گونه مرزی وجود نداره و تقریبا رقیبای شما از تمام دنیا هستند.

تبلیغات اینترنتی به دلیل ارزان بودن و ماندگاری زیاد و فراگیر بودن آن رشد چشم گیری را در چند دهه اخیر داشته است.

تاثير اينترنت بر 4 عامل اصلی بازاريابي:

تركيب این عامل ها يكي از مراحل مهم در تدوين استراتژي بازاريابي و از وظايف اصلي بازاريابان است. موفقيت برنامه هاي بازاريابي تا حد زيادي به تركيب درست دارد.

محصول product

نقش اصلی هر تجارتی را محصول ایفا میکند…به طوری که هدف سازمان ها تولید محصولی است که بتواند با دیگر سازمان ها رقابت کند و مشتری های بیشتری را جذب کند.

در اینترنت محصول هرچیزی است که جهت جلب توجه یا کاربرد یا مصرف بتوان عرضه کرد به خاطر همین نواوری های زیادی در تولید محصول به وجود امده است. به عنوان نمونه ای از محصولات جدید می توان موتورهای جستجو سرویس های ایمیل و غیره یا شکل جدیدی از اطلاعات که به طور دیجیتال وجود دارد مثل کتاب و موسیقی که براحتی از طریق اینترنت می توان ارائه کرد نام برد.

ارزش گذاری یا قیمت price

قیمت یک تفاوت عمده با بقیه عوامل دارد و ان هم درامد زا بودن ان برای شرکت است در حالی که بقیه عوامل هزینه بر هستند پس شرکت ها تا انجایی که امتیاز های رقابتی انها اجازه می دهد قیمت ها را بالا می برند از آن سو به دلیل جهانی بودن اینترنت بازار رقابتی شدیدی ایجاد شده و همچنین واسطها نیز از بین رفته است برای همین قیمت های محصول به ارزش واقعی خود نزدیک شده اند

در محیط اینترنت شرکتها برای رقابت باید به فاکتورهای دیگری غیر از قیمت نیز توجه کنند. مثلا با تنوع بخشیدن به محصولات میتوانند محصول را خیلی نزدیک به سلیقه مشتری کرد و با راضی کردن خریدار شرکت میتواند قیمت خود را کمی بالاتر ببرد

توزیع یا مکان place

تاثیر عمده اینترنت بر عنصر مکان، جهانی کردن ان است. در واقع هر کجا که بتوان به اینترنت متصل شد در حوزه بازار شرکت ها قرار میگیرد که موجب خلق یک بازار مصرف بزرگ میشود.

وجود چنين واسطه هايي توليدكنندگان كوچك را قادر مي سازد تا آسان تر به بازار دسترسي پيدا كنند

از ديگر تاثيرات اينترنت بر عنصر مكان ، كاهش هزينه هاي توزيع براي محصولات ديجيتالي است كه گاهي حتي به صفر نزديك مي شود . با وجود اين مزايا ، يكي از مشكلات اساسي پيش روي بازاريابان در زمينه عنصر مكان ، عدم قابليت تماس فيزيكي با محصولات و فروشندگان است كه در مورد بعضي كالا ها يك مشكل عمده به شمار مي رود . به همين جهت در شزايط كنوني هنوز فروشگاه هاي فيزيكي محبوبيت خود را حفظ خواهند كرد.

ترویج و گسترش promotion

روش های متنوع که شرکتها برای اگاه کردن مشتریان از محصولات خود و مزایایشان استفاده میکنند، شرکت ها باتوجه به اطلاعاتی که در مورد مشتری از اینترنت جمع اوری میکنند میتوانند تبلیغات مناسب با سلایق انها ارایه دهند در واقع اینترنت یک موقیعت بی پایان برای تبلیغات شرکت ها فراهم کرده است.

تولید کنندگان با استفاده از امکان تماس مستقیم با مشتریان از طریق اینترنت توانسته اند واسطها را از میان ببرند البته در کنار این واسطه زدایی پدیده دیگری به نام واسطه های مجازی در محیط اینترنت شکل گرفته است که عمده فعالیتشان بر اساس ارائه اطلاعات مربوط به کالاهای مختلف شرکت ها می باشد. به طور مثال ياهو كه اطلاعات مربوط به كالاهاي مختلف موجود در بازار را به مشتريان عرضه مي كند در حقيقت نوعي واسطه مجازي هست كه مشتري را به سمت پايگاه اينترنتي فروشنده هدايت میکند و همچنین موتور های جستجو از این دسته از واسطه ها هستند.

به طور کلی استراتژی بازاریابی اینترنتی را میتوان به دو دسته درون گرا و برون گرا تقسیم کرد که در ادامه به تشریح انها میپردازیم.

استراتژی بازاریابی اینترنتی

بازاریابی درونگرا inbound marketing

بازاریابی برونگرا outbound marketing

درباره ابراهیمی

موفقیت به نقطه پایان رسیدن نیست بلکه جلو رفتن است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510