Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
زبان های برنامه نویسی و ساخت و ساز نرم افزار | سایت تخصصی کامپیوتر afgsaa
خانه » برنامه نویسی » زبان های برنامه نویسی و ساخت و ساز نرم افزار

زبان های برنامه نویسی و ساخت و ساز نرم افزار

اساسی ترین ابزار ما به عنوان یک موجودیت هوشمند زبان است. از طریق زبان شما اطلاعات جدید یاد میگیرد و دانش، احساسات و تجربات خود را با دیگران در میان میگذارید. از طریق زبان، میتوانید هر فکری را که هر کسی داشته بیان کنید، و هر حادثه واقعی یا خیالی را شرح دهید. جهان از طریق زبان کنترل می شود. از رئیس جمهور تا کارگر ساده, از ژنرال تاGLs , از مدیران تا آبدار چی, همه از زبان استفاده میکنند تا دستور العمل ود را انتقال داده و اطلاعات  جمع آوری کنند.

زبان برای کامپیوتر نیز ضروری است. نرم افزار از زبانهای خاصی ساخته شده است که دستورالعمل هایی برای اعمال کامپیوتر ارائه می دهد. و زبان داده هایی را که دستورالعمل ها توسط آنها کار می کنند، مشخص می کند. زبان کامپیوتر از هر جهت شبیه به زبان انسان است. اسم، فعل، حروف اضافه، و اشیاء موجود در زبان انگلیسی، مثلا، همان رو نوشت خود را در کد های برنامه نویسی یا درکد منبع دارند، خطوط واقعی متن که که به برنامه های عملی ترجمه میشوند. ولی جملات نرم افزار دستور نحوی خود را دارد و کلمات که زبان را تشکیل می دهند  معانی دقیق خود را دارند.

زبان کامپیوتر سخت تر و محدود تر از انگلیسی است. یک داستان تکراری بازگو می کند که چگونه، برای اولین امتحان از کامپیوتر برای ترجمه کردن یک جمله ی انگلیسی به روسی، ”the spirit is willing, but the flesh is weak” را به این گونه ترجمه کرده است  “the vodka is ready, but the meat is rotten”. داستان ممکن است افسانه ای باشد, اما حقیقتی را نشان میدهد که برای ترجمه کردن زبان ابهام آمیز انسان ها  که بچه ی چهار ساله آن را می فهمد, کامپیوتر و زبان کامپیوتر مترجم خوبی نیستند.( گرچه پیشرفت ها در تشخیص صدا باعث شده است کامپیوترها صدا را تشخیص دهند، ولی منظور ما را نمی فهمند.)

اگر زبان های برنامه نویسی ظرافت های زبان انسان را ندارند, زبان انسانی نمی توانند مثل زبان کامپوتر دقیق باشند.  به عنوان مثال, سعی کنید مارپیچ را بدون استفاده از دستان خود توصیف کنید. در زبان انگلیسی غیرممکن است.

اما از آنجا که ریاضیات بخشی جدایی ناپذیر از زبان های کامپیوتری است، این زبان نه تنها میتوانند مارپیچ را توصیف کنند بلکه میتوانند حتی تصویری از مارپیچ را روی صفحه یا چاپگر فراهم کنند.

 

زبان های مختلف برنامه نویسی

همانطور که بیش از یک زبان برای انسان وجود دارد، بنابراین بیش از یک زبان کامپیوتری، حتی برای یک نوع کامپیوتر وجود دارد. به طور کلی، زبان های مختلف به دو دسته زبان های سطح بالا و زبان های سطح پایین توصیف شده اند. هرچقدر زبان کامپوتر شبیه به زبان عادی انگلیسی باشد، سطح آن بالا تر میباشد. کار کردن با زبان های سطح پایین مشکل تر است، اما برای برنامه های کوچک سریعتر کار میکنند.

پایین ترین سطح زبان ماشین است. مجموعه از کدها که توسط اعداد ارائه شده است (صفر  و یک )، که برای برقراری ارتباط مستقیم با دستورالعمل های داخلی ریزپردازنده کامپیوتر به کار برده میشوند. کشف کردن کد زبان ماشین و یا نوشتن آن میتواند به پیچیدگی کاری باشد که در محاسبات برعهده می گیریم. خوشبختانه, نیازی نیست این کار را انجام دهیم. برنامه هایی به نام  مترجم و کامپایلر وجود دارند که دستورات زبان سطح بالا را به زبان ماشین ترجمه می کنند. در این فصل به مترجم و کامپایلر نیز نگاهی خواهیم انداخت.

کمی بالاتر از سطح زبان ماشین زبان اسمبلی یا ساده تر بگوییم اسمبلی وجود دارد، که از کلمات  دستوری ساده جهت فراهم آوردن دستور العمل های گام به گام برای پردازنده استفاده می کند. زبان اسمبلی مستقیما مقادیر موجود در حافظه های کوچک در ریزپردازنده به نام ثبات ها را مدیریت می کند. در زبان ماشین کد هگزادسیمال 40 موجود در ثبات AX یک واحد افزایش می یابد، زبان اسمبلی با استفاده از فرمان INC AX این کار را انجام می دهد. اگر چه زبان اسمبلی نسبت به کدهای زبان ماشین، برای انسان ها قابل فهم تر است، اما استفاده از اسمبلی هنوز مشکل تر از زبان های سطح بالاست. با این حال, اسمبلی به دلیل ایجاد کدهای سریع و جمع و جور، در میان برنامه نویسان محبوب خواهد ماند.

 در سطح های بالاتر زبان هایی مثل C و جاوا به برنامه نویسان اجازه میدهند تا با کلمات و اصطلاحات نزدیک تر و موازی تر به زبان انگلیسی، کدنویسی کنند. و برنامه نویسی که از این زبان ها استفاده میکند نیازی نیست، نگران جزییاتی مانند ثبات باشد. زبان C یک زبان قدرتمند و از نظر درک و نوشتن ساده است. در حال حاضر جاوا یک  ستاره درخشان در میان زبان هاست؛ زیرا یک برنامه نوشته شده به زبان جاوا بر روی هر کامپیوتر بدون توجه به سیستم عامل اجرا خواهد شد. این یک امتیاز ویژه است وقتی شما برنامه مینویسید، مردم میتوانند بر روی اینترنت با استفاده از هر چیزی، از رایانه ی شخصی و Macs  و Sun Workastation از آن استفاده کنند. نرم افزار نوشته شده در C , در عوض باید طوری اصلاح شود تا یک برنامه نوشته شده برای یک نوع کامپیوتر امکان اجرا در یک کامپیوتر دیگر را داشته باشد.

 در بالاترین سطح زبانهایی مانند BASIC (Beginners All-purpose Symbolic Instruction Code )، ویژوال بیسیک، زبان دسته DOS و زبانهای ماکرو برای خودکارسازی برنامه های کاربردی مانند Microsoft Office و Corel WordPerfect Office استفاده می شوند.

ساخت و ساز نرم افزار

برنامه می تواند یک فایل، یک رکورد از داده ها یا کد برنامه ذخیره شده در هارد دیسک باشد. اما به طور کلی، نرم افزار مجموعه متشکل از یک فایل هست که که حاوی یک برنامه اصلی- هسته-  که توسط مجموعه ای از فایل ها که حاوی زیربرنامه ها یا روتین می باشند، احاطه شده است. هسته روتین های مورد نیاز خود را فراخوانی می کند تا بتواند کارهایی مانند نمایش یک کادر محاوره ای و یا باز کردن یک فایل را انجام دهد. روتین نیز می تواند روتین دیگری را در همان فایل، در یک فایل دیگر که بخشی از برنامه است و یا در فایل های ویندوز که برای اعمال مشترک ارائه شده است فراخوانی کند.هسته و زیربرنامه ها باهم امکان دریافت یا ورود اطلاعات ازطریق صفحه کلید، حافظه، پورت، پرونده ها و قوانینی برای مدیریت و دستکاری داده های ورودی، وامکان ارسال و یا خروج اطلاعات به صفحه نمایش، حافظه، پورت ها و فایل ها را به برنامه می دهند.

به طور معمول, وقتی که کاربر اطلاعاتی را در یک برنامه وارد می کند، نوشته ها به عنوان یک متغیر ذخیره میشوند. همانطور که واژه نشان می دهد، اطلاعاتی که متغیر ذخیره می کند از یک نمونه تا نمونه های دیگر متفاوت است. خود برنامه نیز قادر به ذخیره سازی نتایج حاصل از محاسبات و دستکاری داده ها در متغیرها می باشد.

مثلا برای اختصاص دادن مقدار 3 به متغیر X، زبان بیسیک از فرمان X=3 استفاده می کند. زبان اسمبلی این کار را با اختصاص دادن مقدار 3 به ثبات AX با استفاده از دستور MOV AX,3 انجام می دهد. بعضی از زبان ها برای رسیدن به همان نتیجه ای که  زبانی دیگر تنها با یک فرمان به آن میرسد، نیاز به چندین فرمان دارند.

بعد از این که برنامه اطلاعات را در متغیر دارد، می تواند آنها را با دستوراتی که اعمال ریاضی به روی اعداد و رشته های پارس شده انجام می دهند، دستکاری کند. پارس کردن شامل اتصال، حذف یا استخراج قسمتی از کاراکترهای متن به منظور استفاده آنها در جاهای دیگر برنامه می باشد. هنگامی که متغیر ما بصورت متن است، رشته نامیده می شود. می توانید رشته های ریاضیاتی داشته باشید، اما غالبا رشته، به یک سری پیوسته از الفبا، اعداد و علائم اطلاق می شود.

یک برنامه از طریق پارس کردن می تواند مستقر شود، مثلا فاصله های موجود در نام Phineas T. Fogg مشخص می کند که کدام قسمت مربوط به نام و کدام قسمت مربوط به نام خانوادگی است و هر کدام به یک متغیر جداگانه اختصاص می یابد. یک دستکاری ساده ریاضیاتی می تواند X=2+2 باشد که منجر به ذخیره شدن مقدار 4 در متغیر X می شود. اگر دستور X=X+1 را بعد از آن قرار دهیم، مقدار جدید X، 5 خواهد بود. دستور X=”New”+” “+”York” عبارت رشته ای New York را به متغیر X اختصاص می دهد.

منبع: انجمن علمی دانشجویان افغانستان

درباره امیر حمزه

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد... دانشجوی مهندسی نرم افزار، به جز کامپیوتر علاقمند به ادبیات هستم. در حال حاضر روی زبان های برنامه نویسی تحت وب کار می کنم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510